تبلیغات
هتل آپارتمان(زائرسرای موقوفه معلمان) منطقه4تهران - وقف وقوانین آن
 
هتل آپارتمان(زائرسرای موقوفه معلمان) منطقه4تهران
خدمت به فرهنگیان عزیزافتخارماست

جهت کمک به ساخت و تجهیز زائرسرای موقوفه معلمان منطقه 4 لطفا مبالغ اهدایی را به حساب بانک ملی به شماره: 106302260006 به نام مؤسسه خدماتی رفاهی زائرسرای آموزش و پرورش ویا به شماره کارت : 6037991899515567 بانک ملی به نام مؤسسه خدماتی رفاهی زائرسرای آموزش و پرورش منطقه4 واریز نمایید (قابل انتقال ازطریق دستگاههای خودپرداز و اینترنت)

زائرسرای موقوفه فرهنگیان منطقه4تهران،مشهدمقدس

باتوجه به موقوفه بودن ملک زائرسرا و سوالات برخی ازهمکاران محترم درخصوص قوانین وقف ،قوانین مربوطه را برگرفته از سایت سازمان اوقاف و امورخیریه تقدیم می نماییم.[شایان ذکر است ملک زائرسراپس از خرید با طی مراحل قانونی در دفترخانه ثبت اسنادرسمی وتنظیم وقف نامه ،وقف جهت استفاده معلمان شاغل و بازنشسته آموزش وپرورش منطقه4 تهران گردیده است.ومتولی آن نیزمؤسسه خدماتی رفاهی آموزش و پرورش منطقه4تعیین گردیده است.این مؤسسه دارای هیئت امنا و هیئت مدیره بوده که با رعایت اساسنامه وقوانین مربوطه زائرسرا رااداره می نمایند] 

1-وقف چیست ؟

تعریف لغوى وقف :

كلمه وقف در زبان فارسی به معنى ایستادن، توقف، حبس كردن، منحصر كردن چیزى، به كسى است .

تعریف وقف در قوانین:

ماده 55 ق . م (منظور قانون مدنى) میگوید: وقف عبارت است از این كه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود، منظور از حبس نمودن عین مال نگاه داشتن عین مال از نقل و انتقال ، و همچنین ، از تصرفاتى كه موجب تلف عین گردد زیرا مقصود از وقف ، انتفاع همیشگى موقوف علیهم ، از مال موقوفه است ، و بدین جهت هم آن را وقف گفته اند . منظور از تسبیل منافع ، واگذارى منافح در راه خداوند، و امور خیریه و اجتماعى میباشد.

بند 7 الحاقى به ماده یك قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف مقرر میدارد:

اثلاث باقیه ، محبوسات ، نذور، صدقات و هر مال دیگرى كه به غیر از وقف براى امور عام المنفعه و خیریه اختصاص یافته در حكم موقوفات عامه است و چنانحه فاقد متولى و متصدى باشد با اذن ولى فقیه تحت اداره و نظارت سازمان اوقاف و امور خیریه قرار خواهد گرفت .

همانطور كه ملاحظه میشود اموالى را میتوان وقف نمود كه با حفظ اصل آن ، امكان بهره بردارى از منافعش وجود داشته باشد. به عنوان مثال ، اقلام مصرف شدنى مانند میوه یا گندم یا برنج كه با استفاده از آنها عین مصرف میشود، قابل وقف نیست . اما اموالى مانند ظروف، میز، صندلى، ساختمان ، باغ و زمین قابلیت وقف دارند.

2 - انواع وقف :

وقف از یك جهت به وقف عام و خاص، تقسیم میشود:

الف) وقف عام : وقف عام وقفى را گویند كه راجع به جهات عامه باشد.

مثل مساجد، مدارس و هرچه از این قبیل باشد.

وقف عام یا شامل جهت است ، و مصلحت عام را در نظر دارد ، مثل وقف بر مسامد، پل ها و مدارس، و یا شامل عنوان عام است ، مثل فقرا و ایتام . به تعبیر دیگر میتوان گفت وقتى مالك مال منقول قابل دوام یا ملكى را براى كارهاى عمومى و عام المنفعه وقف میکند وقف عام میباشد.

ب) وقف خاص : وقف خاص وقفی است كه اختصاص به افراد معینى به طور تعقب داشته باشد مثل وقف بر اولاد و احفاد . به عنوان مثال ، مالكى مال غیر منقول یا مال منقول قابل دوام را وقف میكند تا فرزندان او از منافع مال بهره ببرند كه این عمل را وقف خاص گویند. از یك جهت دیگر، وقف را به انتفاع و منغعت تقسیم میكنند. به عنوان

مثال اگر مالكى زمین خود را وقف كرد تا در آن مدرسه بسازند یا خانه خود را جهت احداث حسینیه وقف نمود این عمل را وقف انتفاع گویند . اما اگر مالكى چند باب مغازه یا باغ یا ساختمان را وقف نمود تادرآمد آن را متولى وصول كند و براى كمك به ایتام یا روضه خوانى یا درمان بیماران هزینه نماید این اقدام را وقف منفعت مینامند.

در مقررات اوقاف ، آن دسته از موقوفاتى كه توسط متولیان اداره میشود غیر متصرفى و موقوفاتى كه ادارات اوقاف به قائم مقامى متولى اداره میكنند را متصرفى مینامند .

در برخى منابع انوع دیگرى از تقسیم وقف را ذكر میكنند كه ضرورتى به بیان آنها نیست و تنها باید بدانیم كه اگر قصد واقف جهات عمومى و عام

المنفعه بود، وقف عام است و اگر براى فرزندان و فرزند زادگان باشد ، وقف خاص تلقى میشود.


آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اللهم صل علی محمد وآل محمد
دعای فرج
ابزار تلگرام